AS101

 

  • بررسی اثر یونیزاسیون منفی هوا بر سلامتی

     [1,2] یون های هوا، ذرات هوا با بار الکتریکی مثبت یا منفی اضافی در اتمسفراند که توسط پدیده های محتلف طبیعی (مثل آبشار ها، امواج دریا، رعد و برق و...) یا دستگاه های یونایزر هوا به وجود می آیند. بررسی ها نشان میدهند همانطور که ممکن است قرار گرفتن در معرض یون های مثبت هوا تأثیرات منفی دربر داشته باشند، قرار گیری در معرض یونهای منفی هوا نیز ممکن است با تأثیرات مثبتی بر روی سلامت فرد همراه باشند.

       [3]همچنین مطالعات متعدد دیگر نشانگر وجود این احتمال بودند که غلظت بالای یون منفی در هوا میتواند تأثیر مثبتی بر هوشیاری ذهنی، میزان انرژی، خلق و خو، عملکرد روانی حرکتی و همچنین عملکرد قلبی تنفسی و حتی ترمیم زخم داشته باشد.   علاوه بر این غلظت بالای یون منفی هوا با کاهش میزان افسردگی به ویژه در بیماران مبتلا به اختلالات عاطفی فصلی  همراه بود که دلیلی بر نقش احتمالی آنها در درمان برخی از علائم اختلالات عاطفی است .

      [4]شواهدی که بیش از یک دهه توسط محققان جمع آوری شده و از توجه ادبیات طبی به دور مانده بود نشان میدهند که یون های منفی هوا قادر به غیر فعال سازی ویروس کرونا هستند. میشل و کینگ  آزمایشاتی برای تشخیص تأثیر یون های منفی بر انتقال ویروس بیماری نیوکاسل از طریق هوا به مرغ ها انجام دادند. استفاده از دستگاههای تولیدکننده یون منفی به صورت قابل توجهی باعث کاهش سرایت ویروس از مرغ های ناقل به مرغ های مستعد ابتلا به بیماری شد.

 

[1]Jiang, S.-Y., Ma, A., Ramachandran, S.2018. Negative air ions and their effects on human health and air quality improvement. Int J Mol Sci 19 (10), 2966. doi: 10.3390/ijms19102966 .

[2] Tom, G., Poole, M., Galla, J., Berrier, J., 1981. The influence of negative air ions on human performance and mood. Hum Factors 23 (5), 633–636. doi: 10.1177/001872088102300513 .

[3] Perez, V., Alexander, D.D., Bailey, W.H, 2013. Air ions and mood outcomes: a review and meta-analysis. BMC Psychiatry 13 (1), 29. doi: 10.1186/1471- 244X- 13- 29 .

[4] Perez, V., Alexander, D.D., Bailey, W.H, 2013. Air ions and mood outcomes: a review and meta-analysis. BMC Psychiatry 13 (1), 29. doi: 10.1186/1471- 244X- 13- 29 .

سیستم تصفیه هوای فتوکاتالیستی

فناوری ناسا

در دهه 1990، دانشمندان ناسا در این فکر بودند که فضانوردان برای زنده ماندن در ماموریت های طولانی مدت به ماه و حتی سیارات دیگر در منظومه شمسی به چه چیزهایی نیاز دارند. یکی از نیازهای مهم منبع غذایی قابل اعتماد بود که می‌توانست توسط فضانوردانی که محصولات خود را در گلخانه‌های عصر فضا پرورش می‌دهند، محقق شود. اما کشت محصولات در یک محیط بسته منجر به تجمع گاز نامطلوبی به نام اتیلن می‌شود. گیاهان بخار بی بو و بی رنگی را در هوا آزاد می کنند که اثر منفی آن باعث تسریع پوسیدگی، پژمردگی گل ها و رسیدن زودرس میوه ها و سبزیجات می‌شود.

برنامه توسعه محصول فضایی مرکز پرواز فضایی مارشال برای رسیدگی به این مساله، به تامین مالی مرکز اتوماسیون و رباتیک فضایی ویسکانسین، واقع در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون پرداخت تا به توسعه و ساخت محفظه‌های پرورش گیاهانی بپردازند که دارای دستگاه کاهش اتیلن باشد.

در این دستگاه که "اسکرابر" نامیده ‌شد، هوا به داخل لوله هایی کشیده می‌شود که با لایه های نازکی از دی اکسید تیتانیوم (TiO2) پوشانده شده‌اند و سپس هنگامی که لوله های آغشته به TiO2 در معرض منبع نور فرابنفش (UV) قرار می‌گیرند فعال شده و اتیلن را به دو ماده آب و دی اکسید کربن تبدیل می‌کنند که هردو برای رشد گیاهان مفید هستند (سیستم تصفیه هوای فتوکاتالیستی) .

اسکرابر اتیلن اولین بار در سال 1995 در ماموریت STS-73 شاتل فضایی کلمبیا استفاده شد، جایی که توانست با موفقیت از محصول یک نهال سیب زمینی حفاظت کند. بعد‌تر نیز نسخه های به روز شده دستگاه در چندین ماموریت به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شدند.

 

مزیت ها:

سیستم تصفیه هوای فتوکاتالیستی تنها تصفیه کننده هوایی است که می‌تواند باکتری ها، کپک ها، قارچ ها، مایکوتوکسین ها، ویروس ها، ترکیبات آلی فرار و بوهای بد موجود در هوا را به طور کامل از بین ببرد همچنین به دلیل تطبیق پذیری بالای این فناوری، اکنون در جای جهان، از فروشگاه‌های خواربارفروشی گرفته تا تأسیسات توزیع محصولات، کارخانه‌های تقطیر، بیمارستان ها و گلخانه ها نیز از این تکنولوژِی استفاده می‌شود.   

نکته: این فناوری در یخچال هایی که برای توزیع کمک های غذایی در شهرهای دورافتاده استفاده می شود تا مواد غذایی تازه و سالم به مقصد برسند.

ویژگی‌ قوی آنتی‌باکتریال بودن این فناوری در تصفیه هوای بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها نقش بسزایی دارد، زیرا هوا را به طور کامل از هرگونه باکتری مضری همچون استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) و انتروکوک مقاوم به وانکومایسین تصفیه می‌کند و حتی قادر است ویروس هایی همچون انواع ویروس سارس ( که ویروس کووید-19 هم یکی از شاخه های منشعب شده از همین ویروس است ) را نیز از بین ببرد.

مقایسه با فیلتر هپا:

نحوه فعالیت این فناوری بالکل با فیلترهای هوای (HEPA) متفاوت است، فیلترهای هپا طوری طراحی شده اند که بتوانند ذراتی به اندازه  0.3 میکرومتر و بزرگتر را به دام انداخته و از ورود آن ها به هوای تنفسی ما جلوگیری کنند. برای درک راحت تر این مساله به این مثال دقت کنید: اگر بهترین نوع فیلترهای هپا را رشته‌های یک راکت تنیس در نظر بگیریم، و تیله هایی داشته باشیم که معرف ذرات آلوده در هوا باشند، راکت (فیلتر هپا) نمی‌تواند در به دام اندازی تیله های ریز تر از 0.3 میکرون مؤثر واقع شود، ذراتی همچون ویروس‌ها، قارچ ها و ترکیبات آلی فرار به راحتی ازبین فضای خالی فیلترهای هپا (رشته های راکت) عبور می‌کنند. اما زمانی که درباره فناوری تصفیه هوای فتوکاتالیستی صحبت می‌کنیم قضیه فرق می‌کند سیستم تصفیه هوای فتوکاتالیستی از شیوه به دام انداختن ذرات در فیلتر استفاده نمی‌کند بلکه با تابش اشعه ماورابنفش به الیاف آغشته به تیتانیوم دی اکسیدی که هوا از بینشان عبور می‌کند هاله‌ای نابود کننده می‌سازد که می‌تواند ذرات حتی ریز تر از 0.02میکرون را نیز از بین ببرد.

به این مقایسه دقت کنید:

بازه تاثیر گذاری فیلتر های هپا: 0.3میکرومتر یا (nm 300)

 بازه تاثیر گذاری سیستم تصفیه هوای فتو کاتالیستی: 0.02 میکرومتر یا (nm 20)